para

warning: Creating default object from empty value in /home/haramiler/domains/haramiler.org/private_html/modules/taxonomy/taxonomy.pages.inc on line 33.

Boş plastik plakalar

Kredi kartı boyutundaki boş plastik plakalara gerçek kredi kartlarına ait numaralar basılıyor.

Müşteri sanki alışveriş yapmış gibi, bu kart imprinter cihazından geçirilerek satış belgesi düzenleniyor. Sonra bu para bankadan tahsil edilmek suretiyle dolandırıcılık gerçekleştiriliyor.

Bu dolandırıcılıkta işyerlerinin de parmağı bulunuyor.

Para ve Değerli damgaları oluşturan araçlar

(a)5237 sayılı (Yeni) T.C.K. madde 200: 1 yıldan 4 yıla kadar hapis ve (5 günden 730

güne kadar) adli para cezası.

(b) 765 sayılı T.C.K. madde 323: 2 yıldan 5 yıla kadar hapis ve 200 liradan 1000 liraya

kadar ağır para cezası; madde 324: 1 yıldan 5 yıla kadar hapis ve 100 liradan 500 liraya kadar ağır

para cezası (19. madde ile 3506 ve 4421 sayılı Kanunlardaki artış oranları uygulanır).

765 sayılı Kanunun 323. maddesi, kağıt parayı da kapsayan kamu değeri kağıtları (paraya

Sigortacılıkta tahkim

Sigortacılıkta tahkim

MADDE 30 – (1) Sigorta ettiren veya sigorta sözleşmesinden menfaat sağlayan kişiler ile riski üstlenen taraf arasında sigorta sözleşmesinden doğan uyuşmazlıkların çözümü amacıyla Birlik nezdinde Sigorta Tahkim Komisyonu oluşturulur. Sigortacılık yapan kuruluşlardan, sigorta tahkim sistemine üye olmak isteyenler, durumu yazılı olarak Komisyona bildirmek zorundadır. Sigorta tahkim sistemine üye olan kuruluşlarla uyuşmazlığa düşen kişi, uyuşmazlık konusu sözleşmede özel bir hüküm olmasa bile tahkim usûlünden faydalanabilir.

Eşi hırsızlıktan tutuklandı kendisi işinden oldu.

Adana`da Bir şirkette muhasebeci olarak çalışan 37 yaşındaki Tacettin Karaca, eşinin hırsızlık suçundan tutuklanması üzerine işten çıkarıldı. 2 yıldır 4 çocuğuyla ortada kaldığını belirten Karaca, `Eşimin işlediği suçun cezasını ben ve çocuklarım çekiyoruz` diyerek isyan etti.

Soygun yapmak için sıra bekledi.

Avustralya'da bir soyguncu para çalmak için girdiği postanede kuyruğa girerek sıranın kendisine gelmesini bekledi.

Batı basınının "Böyle nazik soyguncu görülmedi" başlıklarıyla verdiği haberlere göre; Sydney kentinde yaşanan olayda soyguncu, sıra kendisine geldiğinde kasadaki tüm parayı aldıktan sonra, cebinde sakladığı bıçağı atarak kaçtı.

200 Web tasarım şirketi, dolandırıcı çıktı!

Kocaeli, İstanbul ve İzmir'de düzenlenen eş zamanlı operasyonda, başkalarına ait kredi kartı bilgilerini kullanan ve kredi kartlarını kopyalayarak alışveriş eden şebekenin 9 elemanı yakalandı.

Kocaeli Emniyet Müdürlüğü ekipleri, kurdukları sahte alışveriş ve kontör yükleme içerikli internet siteleriyle başkalarına ait kredi kartı bilgileri ya da "encoder" cihazıyla kopyaladıkları kredi kartları ile alışveriş eden şebekeye yönelik Kocaeli İstanbul ve İzmir'de eş zamanlı operasyon düzenledi.

Bir çocuk niçin hırsızlık yapar?

PEDAGOJİ Uzmanlarınca, okul öncesi dönemde görülen izinsiz eşya alma bir uyum ve davranış bozukluğu olarak kabûl edilmez Zira 3-6 yaşları arasında çocuklar, ‘ben merkezci’ bir kişiliğe sahip oldukları için, gittikleri evlerde veya kreşte arkadaşlarında gördükleri oyuncak ya da benzeri şeyleri almakta sakınca görmezler Bu yaşlarda çocuklar kendilerini dünyanın merkezinde görürler Herkes ve her şey onlara hizmet etmek ve isteklerini karşılamak için vardır ‘Mülkiyet’ duygusu tam olarak gelişmediği için, çocuklar, başka birine ait eşyayı izinsiz olarak almanın kötü bir davranış olduğunu anlamakta

Hırsızlık yaptığına pişman oldu.

Avustralya'da bir kasap dükkanından 10 bin Avustralya doları nakit para çalan hırsız, yaptığından pişman olunca, çaldığı paraları bir zarf içerisine koyarak, dükkanın önüne bıraktı. Zarfın içerisine pişmanlık duyduğunu ve yaptığından dolayı özür dilediğini ifade eden not da bırakan şahsın kimliği tespit edilmeye çalışılıyor.

Yıllarca hırsızlık yaptı , Tövbe etti.

Yıllarca çaldı, rüya gördü, geri ödüyor.

Ordu'nun Perşembe ilçesinde, rüya görüp tövbe eden hırsız, çaldıklarının parasını soyduklarına tek tek geri ödüyor.

30 yaşındaki Bülent Karacan, rüyasında tövbe ettikten sonra mağdurlara paralarını ödemeye başladı. "100 karton sigara çaldığım market sahibi, parasını 10 yıl sonra ödeyince ağlamaklı oldu" diyen eski hırsız şimdiye dek 13 kişinin parasını ödedi.

Tövbekâr hırsız çaldıklarının parasını sahiplerine ödüyor.

Yankesicilik ve Kapkaçlığıa karşı alınacak önlemler

>Yankesiciliğe karşı otobüs durağı, çarşı, döviz büroları, banka, alışveriş merkezi vb. kalabalık yerlerde çanta, cüzdan ve değerli eşyalarınızı kontrol altında bulundurun.

>Oto ile kapkaç olaylarına maruz kalmamak için yaya kaldırımlarının yola yakın kısımlarında yürümeyin. Çantalarınızı yola yakın olan kolunuzda taşımayın.

>Para bozdurmak için yanınıza gelen kişilere karşı dikkatli olun.

>Camilerde abdest alırken veya namaz kılarken çıkarttığınız ceket, palto gibi giysilerinizin ceplerinde para, cüzdan vb. bırakmayın ya da üzerinizden çıkarmayın.

Son yorumlar

İçerik yayınları