İrlanda Hırsızlıkta ilk sırada

BM'nin desteğiyle Gallup Avrupa tarafından yapılan araştırmaya göre, AB'de son 10 yılda adi suçlarda (tehdit, soygun, saldırı, hırsızlık, kapkaç) önemli düşüş kaydedildi.
Suçlular, İngiltere, Estonya, Hollanda ve Danimarka gibi "yeni cazibe merkezlerine" yöneldi.Göç alan ülkelerde suçlulara duyulan öfkenin arttığını ortaya koyan araştırmada, AB vatandaşlarının yüzde 30'unun soyulmaktan korktuğu ve sokaklarda kendilerini güvende hissetmediği bulgusu yer aldı.
Araştırmaya göre, AB vatandaşlarının yüzde 15'i, 2004 ve 2005 yıllarında adi suçların kurbanı oldu. 1995 yılında bu oran yüzde 21 idi.Son 10 yılda alarm ve özel kilit gibi kişisel korunma yöntemlerini tercih edenlerin sayısında büyük artış olduğu tespit edilen araştırmada, İngiltere ve Finlandiya dışındaki AB ülkelerinde hırsızlığın, Belçika ve Hollanda dışındaki ülkelerde fiziksel saldırıların azaldığı bildirildi.

Gallup Avrupa tarafından yapılan araştırmada, alkol tüketimiyle şiddet arasında doğrudan ilişki olduğu tespit edildi.Avrupa'da yaşayan göçmenlerin nefret suçlarına (ırkçı saldırılar) hedef olma oranını yüzde 10 olarak veren araştırmada, kendilerini dinlerine bağlı olarak tanımlayan göçmenler arasında bu oranın yüzde 12'ye çıktığı belirtildi.Araştırmaya katılanların yüzde 30'u, polisin suçluları kontrol etmemesinden yakındı.

Yunanistan'ın kapkaç ve yolsuzlukta ilk sırada yer aldığı Gallup Avrupa araştırmasında, sözlü tehditte ve soygunda İngiltere, hırsızlıkta İrlanda, ırkçı saldırılarda Belçika, Fransa, Hollanda ve Danimarka, tüketicinin dolandırılmasında Estonya ön sırayı alıyor.Araştırmaya göre, AB içinde nüfusuna göre en az suç Finlandiya ve İsveç'te işleniyor.

Yeni yorum gönder

Bu alanın içeriği gizlenecek, genel görünümde yer almayacaktır.
  • Web sayfası ve e-posta adresleri otomatik olarak bağlantıya çevrilir.
  • İzin verilen HTML etiketleri: <a> <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Satır ve paragraflar otomatik olarak bölünürler.

Biçimlendirme seçenekleri hakkında daha fazla bilgi

CAPTCHA
This question is for testing whether you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.

Son yorumlar