Karşılıksız çek kesen 150.000 kişi hapse girecek

Düzenlemenin değişmeden kabul edilmesi halinde yaklaşık 150 bin kişi hapis cezasıyla karşı karşıya kalacak. Konuyla ilgili komisyona görüşlerini ileten Yargıtay, karşılıksız çekin suç olmaktan çıkarılarak idarî para cezası verilmesini istedi.

Küresel krizin etkisiyle çek ve senedini ödeyemeyen dürüst esnafı sıkıntılı günler bekliyor. Meclis Adalet Alt Komisyonu`nda bugün görüşülen Çek Kanunu Tasarısı`nın yasalaşması halinde on binlerce esnaf hapse girme tehlikesiyle karşı karşıya kalacak.

40-50 yıldır piyasada iş yapan, ancak son birkaç aydır 3-4 çekini ödeyemeyen dürüst kişiler büyük ceza alacak. Çeke ilişkin 1 milyon dava bulunduğuna dikkat çeken reel sektör temsilcileri, bunun 150 bininin hapisle sonuçlanabileceği uyarısında bulunuyor.

Komisyona görüş bildiren Yargıtay da çekin karşılıksız çıkması ile ilgili sorumluluğun suç olmaktan çıkarılarak, bu durumun `idari para cezası` veya `idari tedbiri gerektiren bir kabahat` ya da her iki unsuru kapsayacak şekilde düzenlenmesini istedi. işadamı Akif Ulubaş da hükümetin piyasadaki dolandırıcılarla dürüst esnafı ayırması gerektiğine dikkat çekti.

Alt komisyona gönderilen tasarıya göre karşılıksız çek veren kişi hakkında, hamilin şikayeti üzerine her bir çekle ilgili olarak 1.500 güne kadar adli para cezası verilecek.

Parayı yatıramayana ise yaklaşık 4 yıl hapis yolu görünüyor. Bugün alt komisyonda görüşülecek tasarının değiştirilmesi için reel sektör temsilcileri Meclis`i faks ve elektronik posta yağmuruna tuttu. Merkez Bankası`nın verilerine göre bankalar tarafından ödenmediği bildirilen çek sayısı her geçen gün artıyor. Geçen yılın ilk dört ayında 501 bin 230 çek ödenmezken, bu yılın aynı döneminde rakam 710 bin 807`e çıktı.

Meclis Adalet Komisyonu ile temasta bulunan `çek mağdurları` son olarak Cumhurbaşkanı Abdullah Gül`ün kapısını çaldı. Gül ile yüz yüze görüşmeyi planlayan mağdurlar, son olarak Köşk`e elektronik posta gönderdi.

Adalet Komisyonu üyelerine yazı ile başvuran Avukat Rahmi Ofluoğlu ise `Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi ek protokol 1. maddesi hiç kimsenin borcundan ötürü özgürlüğünden yoksun bırakılmayacağını hüküm altına almaktadır. Anayasa`nın 38. maddesi de bu düzenlemeye paralel bir düzenleme yapmıştır ve borç için hapsi yasaklamıştır.` ifadelerine yer verdi.

Yargıtay Başkanlığı da Çek Kanunu Tasarısı`na ilişkin görüşünü Meclis Adalet Komisyonu`na iletti. Yargıtay Başkanı Hasan Gerçeker`in imzasını taşıyan yazıda, `Bir ticari ilişkiden kaynaklı borcun yerine getirilmemesi ve suç olarak tanımlanması mümkün görülmemektedir. Suç genel teorisindeki sorumluluk esaslarına aykırı bir şekilde suç tipi tarif edilmektedir. Karşılıksız çıkan çek nedeniyle milyonlarca şikayet ve soruşturma sonucu kamu davası açılmaktadır. Bu durum cumhuriyet savcılarının ve mahkemelerin ağır iş yükü altında kalmasına sebebiyet vermektedir. Bu nedenle çekin karşılıksız çıkması ile ilgili sorumluluk, suç olmaktan çıkarılarak idari para cezasını ve/veya idari tedbiri gerektiren bir kabahat olarak düzenlenmelidir.` denildi.

Zaman

misafir

selam geçmiş bayramınız kutlu olsun. hukumetimiz kirizi gormeyecek kadar . bişe olamz .. onun içinde çek magdurlarınada . gormemezlikten gelemez gelirse eyer ki . demekki bunu hukumetimiz kastı yapıyor çek yasasını neden çıkarmıyor neyi bekliyoryoksa bankalardanmı korkuyor .. sayın başbakan insanların ekonomik yonden hapse atamaz bunuda biliyor bunu sayın başbakanımı avrupa birligine katılabilmesi için sadec e kurt açılımı deyil insalara demokrasiyelede karşılaması lazım .. ... bu un içinde insanları ekonomik yonden hapise atamaz bununda AVRUPA BİRLİGİ DUYUN BİZLER EKONOMİKYONDEN AHPİSE ATILIYORUZ BORCUMUZDAN DOLAYI HAPİS VAR .. TURKİYEDE OODA SAYILARI TAM 200 BİNKİŞİ NORMLDE RESMİ OLAN RESMİ OLMAYAN 500 BİNKİŞİ HAPİSTEDE BİZLRE İYİ BAKMIYORLAR 1 RANZDA 2 KİŞİ YATIYORUZZZ YEMEK İYİDEYİL SAYIN BAŞBAKANIMIZ ÇEK YASASINI NEDNE ÇIKARMIYOR BULİYORMÖUSUNUZ ÇEK MAGDURLARI AF OLUP ÇIKARSA İŞSİZLİK ÇOGALIR ONUN İÇİN AF VERMİYOR SAYIN BAŞBAKANIM sizleri ALLAHA havele ediyorum çekmagdurlarına bir once af çıkartın yoksa bizde seçimde sizlere sandıktan af kararı çıkarıp asla oy vermiyecez

Yeni yorum gönder

Bu alanın içeriği gizlenecek, genel görünümde yer almayacaktır.
  • Web sayfası ve e-posta adresleri otomatik olarak bağlantıya çevrilir.
  • İzin verilen HTML etiketleri: <a> <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Satır ve paragraflar otomatik olarak bölünürler.

Biçimlendirme seçenekleri hakkında daha fazla bilgi

CAPTCHA
This question is for testing whether you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.

Son yorumlar