AB ve Türkiye’de sigorta pazarında farklılık

AB sigorta pazarı ile Türk sigorta pazarı arasındaki en temel farklılık hayat sigortalarından kaynaklanıyor. AB pazarında hayat sigortaları ağırlık taşırken, Türkiye'de ağırlığı hayat dışı branşlar alıyor ve son yıllarda da Türkiye'deki sigorta pazarında hayat sigortalarının ağırlığı gittikçe azalıyor. Öyle ki, hayat sigortacılığında Türkiye, AB'de 18. sırada yer alan Macaristan'ın da gerisinde kalıyor.
Türkiye toplam sigorta primi üretimi açısından ise 2003 yılı verilerine göre 3 milyar 316 milyon dolar üretim ile 3 milyar 668 milyon dolar prim üreten Yunanistan'ın bile arkasında kalıyor. Bir başka açıdan bakıldığında; dünya sigortacılığına yönelik son veriler 2003 yılına ait olmasına karşın, Türkiye'de yayınlanan 2004 yılı rakamlarına göre, sigorta sektörü ürettiği toplam 5 milyar dolar prim ile Polonya'nın 2003 yılında 6.2 milyar dolarlık üretiminin bile yakalayamıyor.
Türkiye'de sigorta pazarında ağırlığı yüzde 41 ile otomobil sigortaları olarak da anılan kasko ve zorunlu trafik sigortası alırken, bu oran AB'de de yüzde 36'lar civarında seyrediyor. Yangın sigortalarının ise Türk sigorta pazarındaki ağırlığı yüzde 17 iken, bu oran AB'de yüzde 20'ler seviyesinde.

Yeni yorum gönder

Bu alanın içeriği gizlenecek, genel görünümde yer almayacaktır.
  • Web sayfası ve e-posta adresleri otomatik olarak bağlantıya çevrilir.
  • İzin verilen HTML etiketleri: <a> <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Satır ve paragraflar otomatik olarak bölünürler.

Biçimlendirme seçenekleri hakkında daha fazla bilgi

CAPTCHA
This question is for testing whether you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.

Son yorumlar